AmigaOS 3.9 logo

Strona główna
Co nowego?

O FAQ...
Wprowadzenie

Skróty

Podpowiedzi do instalacji
Operacje na ikonach
Kompatybilność
Operacje na dyskach i plikach
Aplikacje internetowe
Skróty klawiaturowe
Nieudokumentowane możliwości
Oprogramowanie dodatkowe
Różności
Znane błędy

Regulacje prawne

Różności

 1. System 3.9 pozwala na przeszukiwanie tekstów wyświetlanych przy użyciu text.datatype; ale jak tego dokonać? [poprawiono w BB1]
 2. Czy będzie Boing Bag 1 dla systemu 3.9? Jeśli tak, to kiedy i co bedzie zawierał?
 3. Moja kopia systemu 3.9 nie zawiera karty rejestracyjnej lub numeru seryjnego, dlaczego? I jak mogę się zarejestrować?
 4. W dokumentacji do programu ACTION na płycie z systemem 3.9: AmigaOS3.9:Manuals/Action-English.txt (w sekcji możliwości) napisano "Obsługuje INTEL INDEO 3.1 i 3.2 (IV31/IV32)". Ale gdy próbowałem odtworzyć jakieś filmy, otrzymywałem komunikat błędu "Nieobsługiwana kompresja: AVI_IV32!". Dlaczego? [poprawiono w BB1]
 5. Kiedy uruchamiam edytor preferencji Palette lub Pointer, otwierają swoje własne ekrany (używam rozdzielczości 1024x768x16). Dlaczego?
 6. Gdzie na płycie z systemem 3.9 znajdują się datatype'y dla procesorów PowerPC?
 7. Poza angielskim, dlaczego nie ma uaktualnionych pozostałych tłumaczeń? [poprawiono w BB1]
 8. Ciąg zawierający informacje o wersji programu ACTION zawiera tekst: "ACTION 45.3" (Internal test). Czy to nie jest pomyłka? [poprawiono w BB1]
 9. Czy jest sposób aby standardowo uaktywnić/deaktywować ważne urządzenia w programie "Find"?
 10. Posiadam kilka przykładowych filmików w formacie Photoshop Quicktime; gdy odtwarzam je korzystając z programu ACTION w okienku na ekranie Workbencha (niezależnie od ilości kolorów na ekranie), są odtwarzane w odcieniach szarości, zamiast w kolorze. Czy to zostanie poprawione?
 11. Czy planowane jest podawanie użytkownikom systemu 3.9 informacji o zmianach w poszczególnych programach?
 12. Dlaczego nie mogę otworzyć żadnego edytora preferencji gdy uruchamiam komputer bez sekwencji startowej?
 13. Czy są dostępne także inne skórki dla programu PlayCD?
 14. Czy będą udostępnione kolejne poprawki dla systemu AmigaOS3.9?

1.
Pyt: System 3.9 pozwala na przeszukiwanie tekstów wyświetlanych przy użyciu text.datatype; ale jak tego dokonać? [poprawiono w BB1]
Odp: Podczas wyświetlania tekstu przez program MultiView (nie AmigaGuide), po prostu naciśnij klawisz Return, a okno szukania pojawi się.
2.
Pyt: Czy będzie Boing Bag 1 dla systemu 3.9? Jeśli tak, to kiedy i co bedzie zawierał? [Boing Bag 1 jest już dostępny]
Odp: Boing Bag 1 jest dostępny tutaj.
3.
Pyt: Moja kopia systemu 3.9 nie zawiera karty rejestracyjnej lub numeru seryjnego, dlaczego? I jak mogę się zarejestrować?
Odp: System 3.9 nie jest rozpowszechniany z kartami rejestracyjnymi ani numerami seryjnymi. Pole na numer seryjny na stronie rejestracyjnej systemu 3.9 (które było opatrzone komentarzem) zostało usunięte. [Markus Nerding, H&P]
4.
Pyt: W dokumentacji do programu ACTION na płycie z systemem 3.9: AmigaOS3.9:Manuals/Action-English.txt (w sekcji możliwości) napisano "Obsługuje INTEL INDEO 3.1 i 3.2 (IV31/IV32)". Ale gdy próbowałem odtworzyć jakieś filmy, otrzymywałem komunikat błędu "Nieobsługiwana kompresja: AVI_IV32!". Dlaczego? [poprawiono w BB1]
Odp:

Jest to błąd w dokumentacji do programu ACTION. Z powodów licencyjnych ACTION nie obsługuje formatu kompresji/kodowania Indeo. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, skontaktuj się z László Török (jego strona jest dostępna tutaj).

5.
Pyt: Kiedy uruchamiam edytor preferencji Palette lub Pointer, otwierają swoje własne ekrany (używam rozdzielczości 1024x768x16). Dlaczego?
Odp:

Te edytory preferencji sprawdzają ile jeszcze wolnych pisaków jest aktualnie dostępnych i jeśli jest ich niewystarczająca ilość, otwierają nowy ekran. Dzieje się tak niezależnie od ilości kolorów na ekranie (hi/truecolor lub CLUT). Na ekranach 15-bitowych (i więcej) podkłady nie powinny używać żadnych pisaków. Problemem są ikonki. Ustawienie jakości ikon na "Słaba" lub "Zła" w edytorze preferencji Workbencha może pomóc.

[Stephan Rupprecht]

6.
Pyt: Gdzie na płycie z systemem 3.9 znajdują się datatype'y dla procesorów PowerPC?
Odp:

Z powodu bardzo krótkiego czasu na dostarczenie, spowodowanego koniecznością rozesłania systemu 3.9 4 grudnia, dla procesorów PowerPC aktualnie dostępny jest tylko picture.datatype (i żadna z jego podklas nie obsługuje PPC):

AmigaOS3.9:OS-Version3.9/Workbench3.9/Classes/Datatypes/picture.datatype (82,264 bajtów).

To jest 'gruby' plik, czyli zawiera jednocześnie kod dla procesorów 68k oraz PPC, i automatycznie używa najszybszego dostępnego procesora. Aby zdobyć inne datatype'y dla procesorów PPC, po prostu poszukaj na dowolnym mirrorze Aminetu ze słowami kluczowymi: "warpjpeg", "warppng", oraz "warpgif". [David Rey/Remco Komduur]

Picture.datatype z systemu 3.9 oferuje możliwość skalowania obrazków, oraz dużo lepszy algorytm roztrząsania (nie będący zbytnio potzrebny, dopóki nie używasz ekranu 8-bitowego), oraz używa tylko procesora PPC do roztrząsania i skalowania, więc musisz uważać chcąc skorzystać z tych możliwości--jeśli posiadasz kartę PPC lepiej abyś zainstalował warpjpeg.datatype.

7.
Pyt: Poza angielskim, dlaczego nie ma uaktualnionych pozostałych tłumaczeń? [poprawiono w BB1]
Odp:

Pliki lokalizacyjne można pobrać tutaj.

8.
Pyt: Ciąg zawierający informacje o wersji programu ACTION zawiera tekst: "ACTION 45.3" (Internal test). Czy to nie jest pomyłka? [poprawiono w BB1]
Odp: Tak. Zostało to zgloszone.
9.
Pyt: Czy jest sposób aby standardowo uaktywnić/deaktywować ważne urządzenia w programie "Find"?
Odp:

Tak; po prostu zaznacz/odznacz wpisy, które chcesz aby pojawiały się standardowo,a następnie wybierz "Ustawienia/Zapisz ustawienia" z menu programu Find.

[Rolf Max Rotvel]

10.
Pyt: Posiadam kilka przykładowych filmików w formacie Photoshop Quicktime; gdy odtwarzam je korzystając z programu ACTION w okienku na ekranie Workbencha (niezależnie od ilości kolorów na ekranie), są odtwarzane w odcieniach szarości, zamiast w kolorze. Czy to zostanie poprawione?
Odp:

ACTION obecnie nie obsługuje odtwarzania kolorowych filmów w okienku Workbencha pod kontrolą kości AGA. Autor programu ACTION, Laszlo Torok, obiecuje, że odtwarzanie w kolorze będzie dostępne w przyszłości.

[David Rey]

11.
Pyt: Czy planowane jest podawanie użytkownikom systemu 3.9 informacji o zmianach w poszczególnych programach?
Odp:

Tak. Aktualnie jest planowane dodawanie tych informacji razem z uaktualnieniem NDK 3.9.

[Martin Steigerwald]

12.
Pyt: Dlaczego nie mogę otworzyć żadnego edytora preferencji gdy uruchamiam komputer bez sekwencji startowej?
Odp:

Jest wiele powodów:

Bez uruchomnienia SetPatch, Workbench v45 nie może pracować ponieważ stara biblioteka workbench.library znajdująca się ROM-ie nie zostaje wyłączona jak powinna.

Bez plików classes oraz datatype, programy oparte o interfejs ReAction nie będą działały.

Amiga Inc./Haage & Partner nie przewiduje wsparcia dla systemów skonfigurowanych "bez Startup-Sequence". Lepiej abyś wiedział co robisz, lub:

UŻYJ DYSKU BEZPIECZEŃSTWA

[Martin Steigerwald]

13.
Pyt: Czy są dostępne także inne skórki dla programu PlayCD?
Odp:

Tak. Jest dostępnych wiele dodatkowych skórek na następującej stronie.

14.
Pyt: Czy będą udostępnione kolejne poprawki dla systemu AmigaOS3.9?
Odp:

Nie za bardzo, szczególnie, iż w przyszłości ma zostać wydany AmigaOS4.0; ale są dwa archiwa dla systemu AmigaOS3.9 dostępne na Aminecie, przygotowane przez Thomasa Richtera, które zostały przygotowane, aby poszerzyć możliwości zainstalowanego systemu AmigaOS3.9 z paketem Boing Bag 2. A są to:

Proszę pamiętać, iż pomimo, że te archiwa zostały przygotowane przez jednego z twórców systemu AmigaOS3.9, nie są to oficjalne uaktualnienia ani od Haage & Partner, ani od Amiga Inc.