AmigaOS 3.9 logo

Strona główna
Co nowego?

O FAQ...
Wprowadzenie

Skróty

Podpowiedzi do instalacji
Operacje na ikonach
Kompatybilność
Operacje na dyskach i plikach
Aplikacje internetowe
Skróty klawiaturowe
Nieudokumentowane możliwości
Oprogramowanie dodatkowe
Różności
Znane błędy

Regulacje prawne

Podpowiedzi do instalacji

Proszę zwrócić uwagę na następującą informację od Martina Steigerwalda z Haage & Partner:

Proszę umieszczać partycję bootującą w obrębie pierwszych 4GB dysku twardego tak długo, dopóki nie jesteś całkowicie pewien, że rozumiesz w jakich przypadkach możesz używać partycji leżących poza granicą 4GB i całkowicie zgadzasz się ponieść pełną odpowiedzialność za swoje czyny i obiecujesz dotrzymać słowa, iż nie będziesz się kontaktował z obsługą techniczną systemu AmigaOS 3.9 jeśli cokolwiek pójdzie nie tak.

Po prostu umieszczanie partycji bootujących poza granicą pierwszych 4GB dysku NIE oficjalnie obsługiwane; ale może działać w szczególnych przypadkach na Twoje własne ryzyko.


  1. Po instalacji w katalogu C: znajduje się SetPatch v44.13. Czy jest to najnowsza wersja? [poprawiono w OS 3.9 SE CD]
  2. Po instalacji w katalogu L: znajduje się FastFileSystem v45.1. Czy jest to najnowsza wersja? [poprawiono w OS 3.9 SE CD]
  3. Wczytywanie fontów w oknie preferencji czcionek trwa tak samo długo jak zawsze. Czy buforowanie czcionek jest prawidłowo instalowane i aktywowane podczas instalacji? [poprawiono w OS 3.9 SE CD]
  4. Czy sterowniki drukarek zostały uaktualnione od czasu wydania Boing Bag 1 dla systemu 3.5? [złe sterowniki usunięto z OS 3.9 SE CD]
  5. Co powinienem wiedzieć o uruchamianiu dodatkowych łatek oraz instalacji systemu 3.9?
  6. Posiadam kontroler SurfSquirrel SCSI; czy muszę postępować w jakiś szczególny sposób podczas instalacji systemu 3.9? [poprawiono w OS 3.9 SE CD]
  7. Czy są jakieś problemy z kompatybilnością z programem Directory Opus Magellan-II?
  8. Po instalacji gdy dwukliknę na pliku wykonywalnym ze standardową ikonką otrzymuję komunikat "Brak standardowej ikony". Dlaczego? [poprawiono w BB1]
  9. Gdzie są ikony dla programów commodity? Nie są one kopiowane podczas instalacji. [poprawiono w OS 3.9 SE CD]
  10. Czy nadal potrzebuję łatki AslPrefs w katalogu WBStartup lub wywołania jej z poziomu pliku S:Startup-sequence / S:User-Startup?
  11. "scsi.device" z DEVS:AmigaOS ROM Update jest instalowana niepotrzebnie, powodując błędy w działaniu innych kontrolerów odwołujących się do "scsi.device". Jak temu zaradzić zanim jakieś poprawki w Boing Bag 1 zostaną poczynione?
  12. Niektóre specjalne programy sterujące nie są kopiowane na dyskietkę ratunkową, ani nie są instalowane w systemie 3.9. Jak temu zaradzić zanim jakieś poprawki w Boing Bag 1 zostaną poczynione? [poprawiono w OS 3.9 SE CD]
  13. W związku z problemem z dyskami powyżej 4GB, niektóre sterowniki nie działają poprawnie, lub rozwiązania są wyłączane. Jak temu zaradzić zanim jakieś poprawki w Boing Bag 1 zostaną poczynione? [poprawiono w BB1]
  14. Są dwa pliki dostępne w Boing Bag 2a dla systemu 3.5 nowsze niż te na płycie z systemem 3.9. Czy mogę (i czy powinienem) używać ich z systemem 3.9? [poprawiono w BB1]
  15. Gdy próbuję uruchomić komputer z mojej dyskietki ratunkowej, na mojej A4000T AmiDock powoduje zawieszenie systemu z komunikatem "00000004" (Workbench jest zacieniony, a system jest bezużyteczny). Dlaczego?
  16. Skrypt instalacyjny tworzący dyskietkę ratunkową działa poprawnie, ale kiedy startuję z niej komputer, otwiera ekran, którego ja nie mogę użyć z moim monitorem (używam monitora SVGA i trybu Productivity (640x480)). Nieważne co zrobię, nie mogę uzyskać ekranu opcji startowych gdzie wczytywany jest tryb Productivity. Dlaczego?
  17. Słyszałem, że istnieją zmienione kopie płyt CD z systemem AmigaOS3.9 (wersje "Second Edition" lub "SE"). Skąd mam wiedzieć, którą wersję posiadam i jakie są pomiędzy nimi różnice?
  18. Jak mogę przyłączyć napędy Jaz lub Zip z mojej dyskietki ratunkowej (w przypadku, gdy chcę szybko odzyskać kopię bezpieczenstwa systemu po awarii dysku twardego)?
  19. Zauważyłem błędy występujące podczas instalacji; co je powoduje?
  20. Przy starcie otrzymuję następujący komunikat o błędzie "Nie mogę otworzyć biblioteki resource.library, wersja 44, nie mogę wczytać programu AmiDock". Mam zainstalowaną właściwą wersję biblioteki resource.library i AmiDock znajduje się w katalogu SYS:WBStartup. Dlaczego tak się dzieje i jak to wyeliminować?
  21. Dlaczego nowa sekcja zostaje dodana na początku pliku Startup-Sequence v45.4 (zawierająca przede wszystkim polecenie SCSIUpdate)? Czy są inne opcje niż "0" dla linii "Set SCSIUpdate 0"? (np. co robi 1 lub 2?)
  22. Ostatnio zainstalowałem system 3.9, ale nie zawsze mam podłączony napęd CD-ROM. Dlaczego mój komputer nie chce wystartować gdy napęd CD-ROM jest odłączony?
  23. Jak mogę uczynić nową wersję polecenia SetEnv z Boing Bag 1 rezydentną?
  24. Po utworzeniu dyskietki ratunkowej i uruchomieniu z niej komputera, ekran Workbencha nie zostaje otwarty, lecz zamiast tego polecenie "LoadWB" zwraca komunikat: "biblioteka rezydentna nie jest właściwa" Dlaczego?

1.
Pyt: Po instalacji w katalogu C: znajduje się SetPatch v44.13. Czy jest to najnowsza wersja? [poprawiono w OS 3.9 SE CD]
Odp: Nie. Ostatnia wersja programu SetPatch z płyty zawierającej system 3.9 (v44.16) nie jest kopiowana na Twój dysk twardy podczas instalacji, musi zostać skopiowana ręcznie. Na płycie znajduje się 5 kopii programu SetPatch, powinieneś skopiować plik wyszczególniony jako ostatni (wytłuszczony):

AmigaOS3.9:OS-Version3.9/First-Install/c/SetPatch ... 44.2 (04.10.99)
AmigaOS3.9:Emergency-Boot/C/SetPatch ... 44.13 (05.03.00)
AmigaOS3.9:OS-Version3.9/Workbench3.5/C/SetPatch ... 44.13 (05.03.00)
AmigaOS3.9:OS-Version3.9/Workbench3.9/C/SetPatch ... 44.13 (05.03.00)
AmigaOS3.9:OS-Version3.9/Emergency-Disk/C/SetPatch ... 44.16 (15.09.00)

Jak zauważył Stephen Rupprecht, powinieneś zawsze używać najnowszej dostępnej wersji programu SetPatch.

[Albrecht Kinzkofer]

2.
Pyt: Po instalacji w katalogu L: znajduje się FastFileSystem v45.1. Czy jest to najnowsza wersja? [poprawiono w OS 3.9 SE CD]
Odp: Nie. Ostatnia wersja pliku FastFileSystem z płyty z systemem 3.9 (v45.9) nie jest kopiowana w procesie instalacji na Twój dysk twardy do katalogu L:, musi zostać skopiowana ręcznie. Na płycie znajdują się dwie kopie pliku FastFileSystem, powinieneś skopiować drugi wpis (wytłuszczony):

AmigaOS3.9:Emergency-Boot/L/FastFileSystem ... 45.1 (09.10.99)
AmigaOS3.9:OS-Version3.9/L/FastFileSystem ... 45.9 (09.03.00)

Proszę pamiętać, że także musisz zaktualizować przyłączone lub wymienialne napędy korzystające z systemu FFS. A oto jak tego dokonać:

  1. Upewnij się, że parametr "ASKDEVICE=YES" jest włączony w ostatniej wersji programu HDToolBox (44.23).
  2. Uruchom HDToolBox, następnie wybierz urządzenie na którym chcesz uaktualnić system plików i wybierz "OK".
  3. Wybierz wpis, który chcesz uaktualnić z okna "Tawrde dyski w systemie" i wybierz "Pokaż partycje".
  4. Wybierz przycisk "Dodaj/Zaktualizuj" w dolnym prawym rogu.
  5. Wybierz stary wpis systemu plików (powinien być w wersji 45.1), po czym wybierz przycisk "Zaktualizuj system plików" w prawym dolnym rogu.
  6. Wybierz nowy plik FastFileSystem z katalogu L:, wybierz "Wczytaj" w requesterze, a następnie przycisk "OK" w lewym dolnym rogu.
  7. Wybierz "Zapisz" w lewym dolnym rogu.
  8. Wybierz przycisk "Wyjście" na dole okna.
  9. Teraz Twój FastFileSystem jest zaktualizowany.
3.
Pyt: Wczytywanie fontów w oknie preferencji czcionek trwa tak samo długo jak zawsze. Czy buforowanie czcionek jest prawidłowo instalowane i aktywowane podczas instalacji? [poprawiono w OS 3.9 SE CD]
Odp: Nie. Aby zaktywować buforowanie czcionek wpisz następujące linie z poziomu SHella:
  1. makedir FONTS:_Cache
  2. setenv ENVARC:diskfont "cache=yes"

Zrestartuj komputer i to wszystko. Thomas Richter dodał: "Pierwsze wywolanie requestera czcionek lub uruchomienie programu FixFonts spowoduje stworzenie bufora. Pierwsze wywolanie więc będzie tak samo powolne jak zawsze, ponieważ bufor jeszcze nie istniejet, ale wszystkie następne odwolania będą już używały bufora."

Upewnij się także, iż nie masz uruchomionej żadnej łatki na bibliotekę diskfont.library w programie MCP ani w żadnym innym.

[David Rey]

4.
Pyt: Czy sterowniki drukarek zostały uaktualnione od czasu wydania Boing Bag 1 dla systemu 3.5? [złe sterowniki usunięto z OS 3.9 SE CD]
Odp: Jeszcze nie. Proszę zauważyć że na płycie znajdują się dwa zestawy sterowników:

Sterowniki w: AmigaOS3.9:Emergency-Boot/Devs/Printers/ są oryginalnymi sterownikami z systemu 3.5, i powinny działać prawidłowo.

Sterowniki w: AmigaOS3.9:OS-Version3.9/Workbench3.9/Storage/Printers/ z Boing Bag 1, o których wiadomo, że zawierają błędy.

5.
Pyt: Co powinienem wiedzieć o uruchamianiu dodatkowych łatek oraz instalacji systemu 3.9?
Odp: Przed instalacją wyłącz lub usuń wszystkie łatki. Włączając MCP, wszystkie zbędne wpisy (np: polecenia wymagane przez Twoją kartę rozszerzeń mogą zostać) z plików S:Startup-Sequence i S:User-Startup. Pamietaj aby również usunąć wszystkie łatki z katalogu SYS:WBStartup. Przed uruchomieniem łatek po instalacji, upewnij się, że żadna z łatek nie pokrywa się z nowymi możliwościami oferowanymi przez system 3.9. Pamietaj, że WBCtrl, DefIcons, AslPrefs, oraz inne teraz są zintegrowane z systemem. Tutaj możesz dowiedzieć się jakie nowe funkcje/udogodnienia są dostępne w systemie 3.9.
6.
Pyt: Posiadam kontroler SurfSquirrel SCSI; czy muszę postępować w jakiś szczególny sposób podczas instalacji systemu 3.9? [poprawiono w OS 3.9 SE CD]
Odp: Tak. Zobacz wpis 6 na stronie kompatybilność.
7.
Pyt: Czy są jakieś problemy z kompatybilnością z programem Directory Opus Magellan-II?
Odp: Tak. Przede wszystkim dla zachowania maksymalnej zgodności upewnij się, że używasz wersji 5.82, i NIE uruchamiasz go jako zamiennik Workbencha. Directory Opus Magellan-II łata workbench.library aby zaoferować jak najwięcej z jego funkcjonalności. Jak tylko Directory Opus Magellan-II zostaje uruchomiony, Workbench automatycznie wyłącza wiele nowych funckji znajdujących się w bibliotece workbench.library v44 i nowszych (bez tego Directory Opus nawet by się nie uruchomił). Rezultatem tego jest wyłączenie animowanych ikon.
8.
Pyt: Po instalacji gdy dwukliknę na pliku wykonywalnym ze standardową ikonką otrzymuję komunikat "Brak standardowej ikony". Dlaczego? [poprawiono w BB1]
Odp:

Typ ikony jest niewłaściwie ustawiony w pliku SYS:Prefs/Env-Archive/sys/def_tool.info. Wczytaj ten plik do programu IconEdit (lub RAWBInfo), i zmień tym pliku z "projekt" na "narzędzie" i zapisz plik.

[Albrecht Kinzkofer]

9.
Pyt: Gdzie są ikony dla programów commodity? Nie są one kopiowane podczas instalacji. [poprawiono w OS 3.9 SE CD]
Odp:

Jest pomyłka w skrypcie instalacyjnym--ikony znajdują się w katalogu AmigaOS3.9:OS-Version3.9/icons/.

10.
Pyt: Czy nadal potrzebuję łatki AslPrefs w katalogu WBStartup lub wywołania jej z poziomu pliku S:Startup-sequence / S:User-Startup?
Odp: Nie, ta łatka nie jest już wymagana pod systemem 3.9. Wszystko czego potrzebujesz to edytor preferencji "Asl" (v45.6 lub nowszy) z AmigaOS3.9:OS-Version3.9/Workbench3.9/Prefs/ w Twoim katalogu SYS:Prefs.
11.
Pyt: "scsi.device" z DEVS:AmigaOS ROM Update jest instalowana niepotrzebnie, powodując błędy w działaniu innych kontrolerów odwołujących się do "scsi.device". Jak temu zaradzić zanim jakieś poprawki w Boing Bag 1 zostaną poczynione? (Wpływa to na pracę kontrolerów: Buddha, Catweazel IDE, X-Surf IDE, IDEfix Express).
Odp:

Zmień nazwę pliku "DEVS:AmigaOS ROM Update" lub umieść linię:

SetPatch SKIPROMUPDATES "scsi.device"

w pliku "Emergency-Disk:S/Startup-Sequence"

[Martin Steigerwald]

12.
Pyt: Niektóre specjalne programy sterujące nie są kopiowane na dyskietkę ratunkową, ani nie są instalowane w systemie 3.9. Jak temu zaradzić zanim jakieś poprawki w Boing Bag 1 zostaną poczynione? (Wpływa to na pracę kontrolerów: FastATA, GVP SCSI, SurfSquirrel, X-Surf IDE). [poprawiono w OS 3.9 SE CD]
Odp:
  • Rozwiązanie dla IDEFix (ekspresowe):
    • Następujące linie (wytłuszczone) powinny znależć się w Twoim pliku S:Startup-Sequence:
      SetPatch SKIPROMUPDATES "scsi.device"
    • Zmień wpis "C:IDEfix" na C:LoadIDE START QUIET

    Wymagany restart zostanie wykonany automatycznie przez program SetPatch więc linia
    "C:LoadIDE RESET QUIET" nie jest już potrzebna.

  • Rozwiązanie dla X-Surf IDE / GVP SCSI:
    • Wpisz następujące linie z poziomu Shella:
      MakeDir Emergency-Disk:Expansion
      Copy CLONE SYS:Expansion/XSurfIDE Emergency-Disk:Expansion
      (dla GVPSCSI, wpisz:
      Copy CLONE SYS:Expansion/gvpscsi Emergency-Disk:Expansion)
    • Dodaj "BindDrivers" po wywołaniu programu SetPatch w pliku "Emergency-Disk:S/Startup-Sequence"
  • Rozwiązanie dla FastATA (niewymagane gdy sterownik zawarty jest w ROM-ie, ale pozwala na uzyskanie maksymalnej prędkości):
    • Wpisz następujące linie z poziomu Shella:
      Copy CLONE FastATA.driver Emergency-Disk:C
      Copy CLONE FastATAPrefs Emergency-Disk:Prefs
      Copy CLONE CheckLMB Emergency-Disk:C
      Copy CLONE ENV:FastATA.prefs Emergency-Disk:Prefs/Env-Archive
    • Umieść następujące linie na początku pliku "Emergency-Disk:S/Startup-Sequence":
      • C:CheckLMB
        If WARN
        SYS:Prefs/FastATAPrefs
        EndIf
        C:FastATA.driver QUIET

[Martin Steigerwald]

13.
Pyt: W związku z problemem z dyskami powyżej 4GB, niektóre sterowniki nie działają poprawnie, lub rozwiązania są wyłączane. Jak temu zaradzić zanim jakieś poprawki w Boing Bag 1 zostaną poczynione? (Wpływa to na pracę kontrolerów: Buddha, Catweazel IDE, FastATA, GVP SCSI, X-Surf IDE, IDEfix Express). [poprawiono w BB1]
Odp:

Wyłącz następujące dwie linie w pliku "DEVS:NSDPatch.cfg" poprzez wstawienie znaku "#" na początku linii:

DEVICE scsi.device DEVICETYPE NSDEVTYPE_TRACKDISK COMMANDS 1-15,20-23,28,!22 FIXSCSIUPDATE

DEVICE 2nd.scsi.device DEVICETYPE NSDEVTYPE_TRACKDISK COMMANDS 1-15,20-23,28,!22 FIXSCSIUPDATE

Inne linie zawierające "scsi.device" powinny być bezpieczne gdyż są przełączane przez niektóre wersje "scsi.device".

[Martin Steigerwald]

14.
Pyt: Są dwa pliki dostępne w Boing Bag 2a dla systemu 3.5 nowsze niż te na płycie z systemem 3.9. Czy mogę (i czy powinienem) używać używać ich z systemem 3.9? [poprawiono w BB1]
Odp:

Są dwa nowsze pliki które możesz wziąść z Boing Bag 2a dla systemu 3.5; są to:

  • /Workbench/Tools/HDToolbox 44.27 (12/12/00)
  • /Workbench/Libs/hdwrench.library 44.122 (12/17/00)
15.
Pyt: Gdy próbuję uruchomić komputer z mojej dyskietki ratunkowej, na mojej A4000T AmiDock powoduje zawieszenie systemu z komunikatem "00000004" (Workbench jest zacieniony, a system jest bezużyteczny). Dlaczego?
Odp:

Upewnij się, że posiadasz zaisntalowane w katalogu LIBS: na dysku ratunkowym następujące biblioteki:

  • 68060.library
  • 68040.library
  • 68040old.library

Po zakończeniu instalacji sprawdź aby upewnić się, iż są one również na dysku twardym.

[Jeff Sereno]

16.
Pyt: Skrypt instalacyjny tworzący dyskietkę ratunkową działa poprawnie, ale kiedy startuję z niej komputer, otwiera ekran, którego ja nie mogę użyć z moim monitorem (używam monitora SVGA i trybu Productivity (640x480)). Nieważne co zrobię, nie mogę uzyskać ekranu opcji startowych gdzie wczytywany jest tryb Productivity. Dlaczego?
Odp:

Skrypt instalacyjny tworzy dyskietkę startową, która używa ekranu OCS (ponieważ jest to standardowo najniższy dostępny tryb). Działa to dobrze gdy masz stary monitor Multisync potrafiący wyświetlić obraz o częstotliwości 15kHz, ale gdy używasz monitora którego dolna częstotliwość pracy to 31kHz, niestety to nie działa.

Rozwiązaniem jest uruchomienie komputera normalnie i skopiowanie pliku sreenmode.prefs do następującego katalogu na dyskietce ratunkowej:

Emergency-Disk:Prefs/Env-Archive/Sys/

[N. James Bridge]

17.
Pyt: Słyszałem, że istnieją zmienione kopie płyt CD z systemem AmigaOS3.9 (wersje "Second Edition" lub "SE"). Skąd mam wiedzieć, którą wersję posiadam i jakie są pomiędzy nimi różnice?
Odp:

Płyty, o których się mówi że jest to "Drugie wydanie" (Second Edition) powinny być różowe; pierwsze wydanie powinno być ognistoczerwone. Dodatkowo, jeśli Twoja płyta posiada pliki datowane na 26 stycznia 2001 (lub później) w katalogu głównym, posiadasz nowsze wydanie płyty z systemem. Pierwsze wydanie nie zawierało plików nowszych niż 29 listopada 2000.

Płyty z drugiego wydania zawierają wiele poprawek w skrypcie instalacyjnym. Jednakże proszę pamietać, iż instalując AmigaOS3.9 jako uaktualnienie, a nie jako pełna instalacja, skrypt instalacyjny zastępuje plik s:startup-sequence. Upewnij się, iż utworzyłeś kopię bezpieczeństwa i zmieniłeś nazwę Twojego oryginalnego pliku startup-sequence przed rozpoczęciem instalacji.

Niezależnie od tego, Boing Bag 3.9-1 usuwa większość kłopotów związanych z pierwszą partią płyt CD. Dlatego też nie ma potrzeby dla kogoś, kto posiada pierwsze wydanie, kupowanie płyty z drugim wydaniem, wystarczy poprawnie zainstalować Boing Bag 3.9-1.

[Martin Steigerwald]

18.
Pyt: Jak mogę przyłączyć napędy Jaz lub Zip z mojej dyskietki ratunkowej (w przypadku, gdy chcę szybko odzyskać kopię bezpieczenstwa systemu po awarii dysku twardego)?
Odp:
  • Skopiuj "SYS:Devs/DosDrivers JAZ0" oraz "JAZ0.info" ze swojego dysku twardego na dyskietkę ratunkową do katalogu "Emergency-Disk:Devs/DOSDrivers" (jeśli używasz JAZ1 skopiuj ten plik, zamiast JAZ0).
  • Dodaj następującą linię do pliku "Startup-Sequence" na dyskietce ratunkowej (zaraz nad poleceniem "EndCLI" na końcu pliku):
    • C:Mount >NIL: Emergency-Disk:Devs/DOSDrivers/JAZ0 (lub JAZ1 jeśli używasz takiego urządzenia).

Analogicznie postępuj z napędami Zip.

[Gary Goldberg, courtesy of the late Jim Willis]

19.
Pyt: Zauważyłem błędy występujące podczas instalacji; co je powoduje?
Odp:

Upewnij się, że posiadasz--i używasz--tylko jedną kopię oficjalnego programu instalacyjnego "Installer" v44.10 (10/01/99) lub nowszego. To powinno wyeliminować większość problemów występujących ze skryptami podczas instalacji, włączając możliwe błędy związane z funkcją "MakeDir". Oficjalnie, Installer powinien być w katalogu SYS:Utilities/, ale będzie dzialał równie dobrze z katalogu SYS:C/. Możesz użyć elementu menu Workbencha "Okno/Znajdź..." aby sprawdzić lokację pliku na partycji SYS: (oraz możliwych kopii).

Informacja: Jeśli wybierzesz dodatkowy program instalacyjny "InstallerNG", bierzesz odpowiedzialność za wszystkie błędy lub problemy wynikłe z faktu jego używania. Skrypty instalacyjne są napisane tak, aby dzialały poprawnie z programem "Installer", a nie "InstallerNG".

20.
Pyt: Przy starcie otrzymuję następujący komunikat o błędzie "Nie mogę otworzyć biblioteki resource.library, wersja 44, nie mogę wczytać programu AmiDock". Mam zainstalowaną właściwą wersję biblioteki resource.library i AmiDock znajduje się w katalogu SYS:WBStartup. Dlaczego tak się dzieje i jak to wyeliminować?
Odp:

W wielu przypadkach komunikaty, które otrzymujesz nie określają czy brak biblioteki, czy jest ona uszkodzona, lecz raczej informują o nieobecności pliku "#?.gadget" do którego funkcję biblioteki resource.library się odwołują. Sprawdź zawartość katalogu SYS:Classes/Gadgets/ na partycji systemowej, oraz na płycie instalacyjnej systemu, jeśli to konieczne ręcznie skopiuj wszystkie pominięte pliki #?.gadget. Upewnij się, że wszystkie pliki #?.gadget są najaktualniejszymi wersjami (zrób to sprawdzając najpierw ostatni Boing Bag, następnie płytę z systemem 3.9).

[Mike Wilson/Cor Kriekaart]

Innym powodem pojawiania się tego komunikatu mogą być uszkodzone, lub niewłaściwie zainstalowane biblioteki 68040.library i/lub 68060.library. Upewnij się, iż używasz poprawnych i wlaściwych wersji bibliotek 680x0.library. Uszkodzone pliki mogą dzialać poprawn pod kontrolą systemu AmigaOS3.1, ale nie zadziałają pod AmigaOS3.9.

[Rob Pleak]

Pamietaj, że UnixDirs3 ma zdolność do przekierowania '/' na urządzenie tak samo jak ':'. Powoduje to, iż wiele słabo napisanych skryptów instalacyjnych nie interpretuje znaku '/' jako 'nadrzędny katalog'.

[Shawn Holwegner]

21.
Pyt: Dlaczego nowa sekcja zostaje dodana na początku pliku Startup-Sequence v45.4 (zawierająca przede wszystkim polecenie SCSIUpdate)? Czy są inne opcje niż "0" dla linii "Set SCSIUpdate 0"? (np. co robi 1 lub 2?)
Odp:

A oto i fragment o którym mowa w pytaniu:

; $VER: Startup-Sequence 45.4 (4.4.2001)
; Startup-Sequence for AmigaOS 3.9
 
; The following lines disable updating "scsi.device" for driver
; software where this could lead to failures. They also start
; IDEFix if installed.
;
; You can manually disable updating "scsi.device" by setting
; the environment variable "NOSCSIUPDATE" to something.
 
If EXISTS C:SquirrelSCSI
    C:SquirrelSCSI
EndIf

Set SCSIUpdate 1
If EXISTS C:IDEFix
    C:IDEFix
    Set SCSIUpdate 0
EndIf
If EXISTS SYS:Expansion/XSurfIDE
    Set SCSIUpdate 0
EndIf
If EXISTS SYS:Prefs/Env-Archive/NOSCSIUPDATE
    Set SCSIUpdate 0
EndIf
If $SCSIUpdate EQ 1
    SetPatch QUIET
Else
    SetPatch SKIPROMUPDATES "scsi.device" QUIET
EndIf
Unset SCSIUpdate

Nie jest to przeznaczone do usunięcia irytacji spowodowanej linią SetPatch SKIPROMUPDATES "scsi.device" QUIET (nawet ta linia instaluje ROM Update), ale do uaktualnienia danych zawartych w pamięci ROM z pominięciem uaktualniania "scsi.device" gdy plik ten istnieje w katalogu DEVS:.

Jest to po to, aby obsługiwać prawie idealne sterowniki programowe dostępne na rynku, oraz do wyłączenia używania nowego sterownika "scsi.device" gdy coś jak IDE-Fix, XSurfIDE, itd. zostanie znalezione. Jeśli jest to konieczne, także wczytuje oprogramowanie dla SurfSquirrel.

"SCSIUpdate" jest po prostu zmienną pomocniczą używaną do śledzenia czy uaktualnienie "scsi.device" ma być czy ma nie być pominięte. Zostanie wyłączona po instalacji i nie zostanie zachowana ani w katalogu ENV: ani w ENVARC:.

Korzystając z polecenia SetENV v45.0 z Boing Bag 1, możesz ustawić zmienną środowiskową "NOSCSIUPDATE" na cokolwiek, co spowoduje wyłączenie uaktualniania sterownika SCSI; np:

SetEnv SAVE NOSCSIUPDATE "bla"

[Martin Steigerwald]

22.
Pyt: Ostatnio zainstalowałem system 3.9, ale nie zawsze mam podłączony napęd CD-ROM. Dlaczego mój komputer nie chce wystartować gdy napęd CD-ROM jest odłączony?
Odp:

System 3.9 'wrzuca' ratunkowy sterownik napędu CD-ROM do katalogu DEVS:, co powoduje próbę inicjalizowania nieistniejącego napedu. Po prostu wyciągnij ikonę urządzenia z katalogu DEVS: i zrestartuj komputer.

[Kevin Orme]

23.
Pyt: Jak mogę uczynić nową wersję polecenia SetEnv z Boing Bag 1 rezydentną?
Odp:

Stephan Rupprecht proponuje dodanie następującej linii do pliku S:Startup-Sequence, lub S:User-Startup:

Resident >NIL: C:SetEnv PURE REPLACE

[Stephan Rupprecht]

24.
Pyt:

Po utworzeniu dyskietki ratunkowej i uruchomieniu z niej komputera, ekran Workbencha nie zostaje otwarty, lecz zamiast tego polecenie "LoadWB" zwraca komunikat: "biblioteka rezydentna nie jest właściwa" Dlaczego?

Odp:

Na komputerach wyposażonych w ROM 3.0 jest wymagana wymiana kości zawierającej system 3.1 ROM co jest podane na liście wymagań systemu AmigaOS 3.9.

[Kent Seaton]