AmigaOS 3.9 logo

Strona główna
Co nowego?

O FAQ...
Wprowadzenie

Skróty

Podpowiedzi do instalacji
Operacje na ikonach
Kompatybilność
Operacje na dyskach i plikach
Aplikacje internetowe
Skróty klawiaturowe
Nieudokumentowane możliwości
Oprogramowanie dodatkowe
Różności
Znane błędy

Regulacje prawne

Kompatybilność

  1. ToolsDaemon nie działa pod systemem 3.9; czy jest na to jakiś sposób?
  2. Czy mogę bezpiecznie korzystać z MCP pod systemem 3.9 i czy nadal potrzebuję łatki mcpramlibpatch w mojej sekwencji startowej?
  3. Czy są jakieś problemy z kompatybilnością Birdie z systemem 3.9?
  4. Nie mogę uruchomić niektórych gier (np. Nightlong) po instalacji systemu 3.9 i WarpOS-a v5.0 (Używam CyberGraphX v4.0). Co zrobić, abym mógł znów uruchomić moje gry?
  5. PlayCD nie działa na moim sterowniku do napędu CD omniscsi.device lub gvpscsi.device. PlayCD także nie rozpoznaje mojego napędu CD-ROM, lub program się uruchamia, a następnie wyświetla komunikat (numer jednostki może być inny na każdym systemie): "A SCSI command error has occurred (omniscsi.device, unit 4)". Następnie program kończy pracę; dlaczego? [poprawiono w BB1]
  6. Jak mogę zachować moje ustawienia dla SCSI SurfSquirrel i pracować z systemem 3.9? [poprawiono w OS 3.9 SE CD]
  7. Dlaczego animowane ikony nie działają na moim systemie?
  8. Czy wiadomo o jakichś problemach przy współpracy z programem TurboPrint?
  9. Pod systemem 3.5 używałem FBlit, WBCtrl, i LoadWB SIMPLEGELS aby zredukować zużycie przez Workbench pamięci graficznej. Te ustawienia nie działają jednak pod systemem 3.9. Jak mogę to teraz zrobić? (Posiadam komputer z układami AGA bez karty graficznej).
  10. Kiedy uruchamiam program Visual Prefs na systemie 3.9, okno Workbencha, gadżet zamykania oraz obraz suwaka są niewłaściwe. Czy jest na to jakiś sposób?
  11. VNC nie wyświetla czcionek, które wybrałem podczas próby przekierowania go na inny tryb wyświetlania. Dlaczego tak się dzieje i czy jest na to jakiś sposób?
  12. Programy "RamLibFix" i "PatchRAM" z archiwum Thomasa Richtera "MMULib"; czy nadal ich potrzebuję pod systemem 3.9?
  13. Zainstalowałem BB1, ale po uruchomieniu Directory Opusa v5.82 w trybie zamiennika Workbencha, część moich programów nie uruchamia się. Czy jest na to jakiś sposób?
  14. Po uaktualnieniu mojego systemu do wersji 3.9, IBrowse 2.2 zaczął pracować niestabilnie i moje zewnętrzne programy do wyświetlania grafiki przestały działać. Czy będą dostępne jakieś poprawki?
  15. Zainstalowałem BB2, ale nie mogę się połączyć z moim dostawcą usług internetowych przy użyciu stosu AmiTCP/IP oraz ppp.device v1.45 autorstwa Holgera Kruse'a. Modem się łączy, ale negocjacja ppp nie rozpoczyna się. Co powoduje takie zachowanie i czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu?
  16. Po zainstalowaniu BB2 wszystkie moje tryby CyberVisionPPC przestały być wyświetlane na liście trybów wyświetlania. Jak przywrócić te tryby?

1.
Pyt: ToolsDaemon nie działa pod systemem 3.9; czy jest na to jakiś sposób?
Odp:

Tak. Mikołaj Całusiński (z pomocą Olafa Barthela) dostarczył archiwum poprawiające program ToolsDaemon aby pracował poprawnie z systemem 3.9.

Po prostu pobierz archiwum ToolsDaemon22.lha z Aminetu, i zainstaluj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w pliku ToolsDaemon22.readme.

2.
Pyt: Czy mogę bezpiecznie korzystać z MCP pod systemem 3.9 i czy nadal potrzebuję łatki mcpramlibpatch w mojej sekwencji startowej?
Odp:

Tak, ale są dwie rzeczy, których powinieneś się wystrzegać:

  • Po pierwsze upewnij się, że masz wyłączone w MCP opcje wpływające na działanie biblioteki diskfont.library, ponieważ to uniemożliwia poprawną pracę buforowania czcionek w systemie 3.9. Nadal potrzebujesz polecenia mcpramlibpatch w swojej sekwencji startowej, ponieważ kłopoty z ramlib są powodowane przez inne biblioteki tworzące zbyt skomplikowane/wymagające dużego stosu zadania (otwieranie innych bibliotek z dysku) bez ich funkcji inicjalizujących. Te biblioteki łamią ważne zasady programowania i nie jest to błąd w ramlib. [Stephan Rupprecht]
  • Na koniec, po aktywowaniu łatki "Processor" w MCP, napęd RAD nie jest już dłużej rezydentny, po wyłączeniu tej opcji wszystko powraca do normy.

[Philippe 'Elwood' Ferrucci]

3.
Pyt: Czy są jakieś problemy z kompatybilnością Birdie z systemem 3.9?
Odp:

Tak. Upewnij się, że uruchamiasz Birdie bez parametrów NOICONBORDER i FLOODMASKWB. Mogą one powodować problemy z programami do edycji preferencji wykorzystującymi interfejs oparty na ReAction. Timo Moretto zgłosił, że wiele linii tekstu jest wyświetlanych w tym samym miejscu, a podczas próby zmiany wielkości okna aby wymusić odświeżenie, wszystkie elementy graficzne okna znikają. [Rolf Max Rotvel] Pamiętaj, że WBClock odmówi otwarcia, jeśli Birdie zostanie uruchomione z parametrem NOICONBORDER.

[Rolf Max Rotvel]

4.
Pyt: Nie mogę uruchomić niektórych gier (np. Nightlong) po instalacji systemu 3.9 i WarpOS-a v5.0 (Używam CyberGraphX v4.0). Co zrobić, abym mógł znów uruchomić moje gry?
Odp:

Ponowna instalacja pakietu CyberGraphX v4.0 może pomóc (okno wyboru trybu wyświetlania może nie otwierać się prawidłowo).

[Steve Smith]

5.
Pyt: PlayCD nie działa na moim sterowniku do napędu CD omniscsi.device lub gvpscsi.device. PlayCD także nie rozpoznaje mojego napędu CD-ROM, lub program się uruchamia, a następnie wyświetla komunikat (numer jednostki może być inny na każdym systemie): "A SCSI command error has occurred (omniscsi.device, unit 4)". Następnie program kończy pracę; dlaczego? [poprawiono w BB1]
Odp:

Jeśli używasz w swoim systemie gvpscsi.device, upewnij się, że używasz plików gvpscsi w wersji co najmniej 5.3, dostępnych na stronie GVP-M. Plik ten instaluje gvpscsi.device, które pracuje poprawnie z programem PlayCD. Aby użyć tego pliku, musisz wyłączyć automatyczne przyłączanie na karcie GVP SCSI poprzez zmianę ustawienia zworek. Następnie skopiuj pliki gvpscsi i gvpscsi.info do katalogu SYS:Expansion. Upewnij się, że startup-sequence wywołuje polecenie "BindDrivers". [Jeff Gilpin]

Użytkownicy omniscsi.device, omniscsi.device nieakceptuje poleceń SCSI, w których długość parametru jest niewystarczająco długa, aby zachować całkowitą zgodność ze standardem SCSI-2. Następna wersja PlayCD będzie już poprawnie działać z tym sterownikiem. [Thomas Richter]

Pamiętaj:

  • PlayCD wymaga urządzenia SCSI które rozumie polecenia SCSI-2. PlayCD nie zależy od żadnego systemu plików (AsimCDFS, CacheCDFS, AllegroCDFS, itd.). Także nie zależy od cd.device będącego częścią systemu.
  • W większości przypadków nie musisz definiować żadnych parametrów dla programu PlayCD. PlayCD automatycznie poszukuje napędów CD-ROM zgodnych ze SCSI wykorzystując następujące sterowniki:

    scsi.device, 2nd.scsi.device, 3rd.scsi.device
    4th.scsi.device, 5th.scsi.device, 6th.scsi.device
    7th.scsi.device, 8th.scsi.device, atapi.device
    2060scsi.device, 1260scsi.device, 1230scsi.device
    cybscsi.device, cybppc.device, blizzppc.device
    z3scsi.device, dkbscsi.device, omniscsi.device
    tekscsi2.device, wildfirescsi.device, squirrelscsi.device
    oktagon.device, gvpscsi.device, dracoscsi.device
    

    Jeśli nie chcesz korzystać z automatycznego przeszukiwania, lub Twój napęd jest podłączony do sterownika który nie został wymieniony powyżej, powinieneś użyć parametru DOSDEV lub parametrów DEVICE i UNIT aby dostarczyć informacji do którego urządzenia jest podłączony Twój napęd.
  • Jeśli Twój napęd jest zainstalowany w systemie, możesz użyć DOSDEV aby poinformować PlayCD i nazwie urządzenia (np. DOSDEV=CD0:). Następnie PlayCD znajdzie w systemie plików odpowiedzialnym za ten DOSDEV (np. CD0:) informacje na temat urządzenia i numeru jednostki.

[Markus Poellmann]

6.
Pyt: Jak mogę zachować moje ustawienia dla SCSI SurfSquirrel i pracować z systemem 3.9? [poprawiono w OS 3.9 SE CD]
Odp:

Podczas instalacji systemu 3.9 na już zainstalowany system 3.1/3.5, postępuj zgodnie z następującymi wskazówkami:

  • Umieść polecenie C:SquirrelSCSI przed poleceniem C:Setpatch QUIET w pliku S:Startup-Sequence (OS 3.5/3.1 był zdolny do przyłączenia squirrelscsi.device bez wcześniejszego uruchamiania SquirrelSCSI. W systemie 3.9 już nie jest to możliwe z powodu nałożenia łatek na używane sygnały RAM poprzez nowe polecenie SetPatch).

Postępuj zgodnie z tymi zaleceniami instalując system 3.9 na pustym dysku:

  • Po stworzeniu dysku ratunkowego, wpisz trzy następujące linie w oknie poleceń:
    • COPY CLONE C:SquirrelSCSI DF0:C
    • COPY CLONE LIBS:Squirrelscsi.library DF0:Libs
    • COPY CLONE DEVS:squirrelscsi.device DF0:Devs
  • Umieść polecenie C:SquirrelSCSI przed C:Setpatch w pliku DF0:S/Startup-Sequence.
  • Upewnij się, że DF0:Devs/DOSDrivers/CD0 korzysta bezpośrednio ze squirrelscsi.device, a nie z emulującego CD32 sterownika cd.device. Jeśli definicja wykorzystuje cd.device, zmień nazwę sterownika na squirrelscsi.device i zmień numer jednostki UNIT na SCSI-ID.

Po zainstalowaniu systemu 3.9, zastosuj te same zmiany z tym, że zamiast DF0: użyj nazwy partycji, na której zainstalowałeś system 3.9.

[Staf Verhaegen]

7.
Pyt: Dlaczego animowane ikony nie działają na moim systemie?
Odp:

Animowane ikony wymagają mechanizmów zawartych w bibliotece workbench.library v44+. Jak tylko Directory Opus Magellan (nie mylić z programem Directory Opus v4.xx) zostanie uruchomiony, Workbench wyłącza te mechanizmy z powodu niezgodności (w przeciwnym wypadku Directory Opus Magellan nie działałby poprawnie).

[Markus Poellman]

8.
Pyt: Czy wiadomo o jakichś problemach przy współpracy z programem TurboPrint?
Odp:

Wiadomo o problemie występującym przy pracy z programem TurboPrint (w wersji v7.04 lub starszych) który nie zachowuje nieznanych chunków IFF, tylko je usuwa (wpływając na ustawienia zawarte w pliku SYS:Prefs/Env-Archive/Sys/printer.prefs).

[Hubert/Markus Poellman]

9.
Pyt: Pod systemem 3.5 używałem FBlit, WBCtrl, i LoadWB SIMPLEGELS aby zredukować zużycie przez Workbench pamięci graficznej. Te ustawienia nie działają jednak pod systemem 3.9. Jak mogę to teraz zrobić? (Posiadam komputer z układami AGA bez karty graficznej).
Odp:

Istnieją 3 możliwe rozwiązania (bez gwarancji, że któreś zadziała na Twoim systemie):

Możliwe rozwiązanie #1:

  • Upewnij się, że następujące linie w pliku S:Startup-Sequence znajdują się po linii:
    "Assign >NIL: ENV: RAM:ENV"
    • C:FBlit (z jego standardowymi ustawieniami)
    • C:WBCtrl IMT=ICONFAST
    • C:LoadWB SIMPLEGELS
  • W programie SYS:Prefs/Workbench, ustaw gadżet cykliczny "Obrazki w:" na "pamięci graficznej", i wybierz "Zapisz".
  • Zrestartuj komputer i ilość dostępnej pamięci graficznej powinna się zwiększyć.

Możliwe rozwiązanie #2, David Woolley:

  • Upewnij się, że następujące linie w pliku S:Startup-Sequence znajdują się po linii:
    "Assign >NIL: ENV: RAM:ENV"
    • C:FBlit

    • C:WBCtrl IMT=ICONFAST
    • C:LoadWB (bez parametru SIMPLEGELS)
  • Wykorzystując edytor preferencji SYS:Prefs/Workbench, ustaw gadżet cykliczny "Obrazki w:" na "innej pamięci", i wybierz "Zapisz".
  • Zrestartuj komputer i ilość dostępnej pamięci graficznej powinna się zwiększyć.

Możliwe rozwiązanie #3:

  • Wykorzystując edytor preferencji SYS:Prefs/Workbench, ustaw gadżet cykliczny "Obrazki w:" na "innej pamięci", i wybierz "Zapisz".
  • Upewnij się, że następujące linie w pliku S:Startup-Sequence znajdują się po linii:
    "Assign >NIL: ENV: RAM:ENV"
    • C:FBlit (z wyłączonymi parametrami AddBobPatch i RemIBobPatch, i z włączonym parametrem QBSBlitPatch w FBliGui)
    • C:LoadWB (bez parametru SIMPLEGELS)
  • Zrestartuj komputer i ilość dostępnej pamięci graficznej powinna się zwiększyć.
10.
Pyt: Kiedy uruchamiam program Visual Prefs na systemie 3.9, okno Workbencha, gadżet zamykania oraz obraz suwaka są niewłaściwe. Czy jest na to jakiś sposób?
Odp:

Tak. To może się zdarzyć jeśli masz włączoną opcję "Proporcje 1:1" w ustawieniach IControl -- to kłóci się z ustawieniami Visual Prefs. Pamiętaj, że jedna z wcześniejszych wersji beta pakietu CyberGraphX miała ten sam problem, więc upewnij się, iż używasz ostatniej wersji pakietu CyberGraphX. Niektóre opcje Birdie także mogą powodować takie efekty. [Remco Komduur]

Musisz wyłączyć proporcje 1:1, zapisać swoje nowe ustawienia IControl, i zrestartować komputer. Wybranie samej opcji "Użyj" jest niewystarczające aby VisualPrefs zadziałał prawidłowo. Zauważ, że używając programu VisualPrefs, ustawienia wywoływane przez IPrefs dotyczące proporcji 1:1 i tak są nieużywane, więc wyłączenie ich nie powinno stanowić problemu dla nikogo.

[Massimo Tantignone]

11.
Pyt: VNC nie wyświetla czcionek, które wybrałem podczas próby przekierowania go na inny tryb wyświetlania. Dlaczego tak się dzieje i czy jest na to jakiś sposób?
Odp:

To nie jest błąd programu VNC; to jest błąd w bibliotece gadtools. Polecenie "LayoutMenusA()" z biblioteki gadtools.library wiesza się, gdy ekran jest zbyt mały i menu nie może zostać stworzone. Funkcja wywołuje się w nieskończoność i nigdy nie wraca, nawet z kodem błędu (który nie powinien być największym problemem dla VNC). Niestety nie jest to łatwe do powtórzenia. Zależy to od wybranego trybu ekranu, wybranej czcionki oraz pecha podczas wyboru wielkości ekranu.

Rozwiązaniem jest przekierowanie programu SetVNC na inny ekran poprzez wyrzucenie parametrów "width" i "height" ze ścieżki okna, a ViNCEd użyje standardowych wielkości okna.

[Thomas Richter]

12.
Pyt: Programy "RamLibFix" i "PatchRAM" z archiwum Thomasa Richtera "MMULib"; czy nadal ich potrzebuję pod systemem 3.9?
Odp:

Zgodnie z Thomasem Richterem, RamLibFix jest zbędny (obecnie poprawiane przez SetPatch), a PatchRAM jest bezużyteczny (Thomas pracuje obecnie nad całkowitym rozwiązaniem problemu dotyczącego ram-handlera).

[Steve Holland]

13.
Pyt: Zainstalowałem BB1, ale po uruchomieniu Directory Opusa v5.82 w trybie zamiennika Workbencha, część moich programów nie uruchamia się. Czy jest na to jakiś sposób?
Odp:

Usuń DefIcons z katalogu SYS:WBStartup, ponieważ to gryzie się z ustawieniami typów plików programu Directory Opus.

[Douglas Valentine]

14.
Pyt: Po uaktualnieniu mojego systemu do wersji 3.9, IBrowse 2.2 zaczął pracować niestabilnie i moje zewnętrzne programy do wyświetlania grafiki przestały działać. Czy będą dostępne jakieś poprawki?
Odp:

Oliver Roberts dostarczył następującej odpowiedzi:

"Kilka osób (włączając mnie) zauważyło, że IBrowse 2.2 jest obecnie z pewnych powodów stabilniejszy pod systemem 3.9 niż pod wcześniejszymi systemami. Nie jest wolny od błędów, i miejmy nadzieję że będzie to poprawione w następnej wersji programu (IBrowse 2.3), jednak dalszy rozwój programu jest w tej chwili nieco "wątpliwy". Większość (jeśli nie wszystkie) występujących błędów w wersji 2.2 zostało dopisanych do listy błędów, więc zostaną poprawione.

Zewnętrzne programy wyświetlające przestały działać z systemem 3.5 BB2 i OS3.9 -- ten problem został już rozwiązany w obecnej wersji rozwojowej programu IBrowse, ale w międzyczasie stworzyłem łatkę dla IBrowse 2.2 (także poprawiającą jeden z najczęściej występujących błędów), którą można znaleźć na stronie:"

http://groups.yahoo.com/group/ibrowse/files

15.
Pyt: Zainstalowałem BB2, ale nie mogę się połączyć z moim dostawcą usług internetowych przy użyciu stosu AmiTCP/IP oraz ppp.device v1.45 autorstwa Holgera Kruse'a. Modem się łączy, ale negocjacja ppp nie rozpoczyna się. Co powoduje takie zachowanie i czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu?
Odp:

Serial.device w wersji v43.7 zawiera błąd i powoduje ten problem. Dopóki nie zostanie przygotowana wersja poprawiona proszę używać serial.device w wersji v43.4, która pozwala łączyć się bez problemów.

[Gabriele Favrin/Martin Steigerwald]

16.
Pyt: Po zainstalowaniu BB2 wszystkie moje tryby CyberVisionPPC przestały być wyświetlane na liście trybów wyświetlania. Jak przywrócić te tryby?
Odp:

Martin Steigerwald zwraca uwagę w swojej odpowiedzi:

Proszę przeczytać tekst pomocy w trakcie instalacji dotyczący uaktyualnienia pliku AmigaOS ROM Update jak to było sugerowane zanim wyrazisz zgodę na zainstalowanie pliku AmigaOS ROM Update. Następnie odwiedź stronę www.vgr.com i pobierz najnowszą wersję CyberGraphX (w wersji v4 lub nowszej), z którą to ten problem już nie występuje.

Mogę zrozumieć, że chcesz zainstalować BB2 dla OS3.9 najszybciej jak to tylko możliwe, ale zrozum, iż nie czuję potrzeby wyjaśniania w kółko od początku, zważywszy na to, iż dokładnie opisałem sposób instalacji w tekście pomocy skryptu instalującego.

[Dietmar Lakotta/Martin Steigerwald]